Yavru Kaplumbağaların Denizle Buluşmasını İzlendi

Üniversitemiz rektörlüğü tarafından personelimize  yönelik olarak deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’ne bir gezi düzenlendi. Doğayla iç içe keyifli bir gün geçiren personelimiz, aynı zamanda minik kaplumbağaların denizle buluşmasına da tanıklık etti.


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ve üniversite personelinin katıldığı gezi 6 Eylül Cumartesi günü gerçekleşti.

 

Yeşil deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü sahilinde çevre temizliği yapan katılımcılar, daha sonra iki ayrı yuvada yumurtadan yeni çıkan kaplumbağaların denizle buluşmasını izledi.


Etkinliğin ardından rektör yardımcımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş bu faaliyetlerin üniversitemizin kente kattığı değerler anlamında önemli olduğunu ifade ederken, Prof. Dr. Ergene ise deniz kaplumbağalarının yaşam döngüsünü, yuvaların özelliklerini ve Mersin üreme kumsallarını anlatan bir konferans verdi. Prof. Dr. Ergene, Anamur, Silifke, Erdemli, Davultepe ve Kazanlı sahillerine yumurta bırakmak üzere kaplumbağaların çıkış yaptığını ancak kendilerinin Alata, Kazanlı ve Davultepe merkezlerinde çalışma yürüttüklerini belirtti.


Sorumlu oldukları üç noktada hem anaçların hem de yavru çıkışlarının geçen yıllara oranla daha fazla olduğunu aktaran Prof. Dr. Ergene, deniz kaplumbağalarının haziran ayı itibari ile sahillere çıkarak yumurtlamaya başladığını, 45 günlük süre içinde ise yavruların yumurtadan çıkarak denizle buluştuğunu söyledi.
Prof. Dr. Serap Ergene, 14 yıldır kaplumbağa üreme alanı olan Alata sahili kumsalında çalışma yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Ergene bu kumsalın yeşil deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının başında geldiğini dile getirdi. Alata sahili kumsalında her yıl yaklaşık 200 civarında yuvanın olduğunu, bu yıl ise 210 civarında yuva tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Ergene konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yuvalardaki yavru çıkışlarının sonlarına gelindi. Yaklaşık 100 bine yakın yavru çıkış yaparak sağlıklı bir şekilde denizle buluştu. Bu alan Mersin’de yıllardır en iyi korunan alanlardan bir tanesidir. Alata kumsalının yanında Kazanlı, Davultepe, Anamur ve Göksu deltası kumsalı da var. Biz Kazanlı, Davultepe ve Erdemli Alata kumsallarında çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu üç alanda yuva sayısı yüzümüzü güldürecek rakamlara ulaştı. Kazanlı kumsalında 670, Alata kumsalında 210, Davultepe kumsalında ise yuva sayısı 100’e yaklaştı. Bu demektir ki 10 binlerce yavrunun yine denize sağlıklı bir şekilde ulaşmalarını sağladık.”


Denize poşet ve pet şişe atılmamasını isteyen Prof. Dr. Ergene, kaplumbağaların poşetleri denizanası olarak algılayıp yemek isterken boğularak ölebildiğine de dikkat çekti.

Konferansın ardından düzenlenen kahvaltıda biraraya gelen personelimiz, aileleri ve çalışma arkadaşlarıyla keyifli bir gün geçirdiler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir